İstanbul Kalkınma Ajansının (İSTKA) desteklediği, “Türkiye Hazır Beton Birliği Beton Araştırma Geliştirme ve Teknoloji Danışma Merkezi” için Teçhizat Mal Alımı İhalesi yapıldı.

27 Şubat 2019 tarihinde THBB’nin İstanbul Kavacık Ofisi’nde 6 lot olarak düzenlenen ihaleye THBB, İSTKA ve ihaleye teklif sunan firmaların temsilcileri katıldı. Lot1: Beton Fiziksel ve Mekanik Deney Ekipmanları ihalesini Utest Malzeme Test Cihazları ve Makineleri İmal. ve Dış Tic. AŞ, Lot2: Betonun Ultrasonik Muayene Ekipmanı ihalesini Topsit Ticaret Organizasyon Planlama Sanayi İnşaat ve Turizm AŞ, Lot3: Test Cihazlarının Kalibrasyon ve Doğrulama Ekipmanı ihalesini Sensortek Mühendislik ve Ölçüm Sistemleri San. ve Tic. Ltd. Şti., Lot4: Betonun Donatı İçeriği Analiz Ekipmanı ihalesini Hilti İnşaat Malzemeleri Tic. AŞ, Lot5: Atomik Absorpsiyon Test Ekipmanları ihalesini PerkinElmer Sağlık ve Çevre Bilimleri Ltd. Şti., Lot6: Beton Petrografisi Analiz Ekipmanları ihalesini ise Elista Elektronik İnformatik Sistem Tasarım Ltd. Şti. kazandı.

THBB Beton Araştırma Geliştirme ve Teknoloji Danışma Merkezi Projesi hakkında:

THBB’nin Yıldız Teknik Üniversitesi ortaklığı ile sunduğu “Türkiye Hazır Beton Birliği Beton Araştırma Geliştirme ve Teknoloji Danışma Merkezi” projesine 1 Ekim 2018 tarihinde başlandı. Proje kapsamında THBB bünyesinde sektörün ve bütün paydaşların ortak kullanımına açık ileri beton araştırmaları yapabilen, yenilikçi ve uzun ömürlü beton üretim teknikleri geliştiren ve sektöre özel, nitelikli ve çevreci beton üretimi konusunda AR-GE ve danışma hizmeti veren bir merkez kurulacak. Proje ile birlikte Türkiye Hazır Beton Birliği Beton Araştırma Geliştirme ve Teknoloji Danışma Merkezinde yapılabilecek AR-GE çalışmaları şöyledir: 1) Özel Beton Araştırmaları: Uzun servis ömrüne sahip beton vb. malzeme deneyleri, özel çevresel etkilere karşı dayanıklı betonlar, beton servis ömrü hesaplamaları, 100 yıllık beton tasarımı, dürabiliteye bağlı eş değer beton performansı tasarımları vb. çalışmalar; 2) Çevre: İnşaat yıkıntı atıklarının beton üretiminde yeniden değerlendirilmesi, endüstriyel yanma atıklarının beton üretiminde değerlendirilmesi, taban külleri, endüstriyel cüruflar vb., endüstriyel atık suların ve beton endüstrisi geri kazanım sularının beton üretiminde değerlendirilmesi; 3) Özel Beton Dizayn Çalışmaları: Havayı temizleyen, CO2, NO2 gibi gazları adsorplayan özel beton, harç ve sıvaların geliştirilmesi, kendi kendini iyileştiren beton tasarımlarının geliştirilmesi, antibakteriyel betonlar, harçlar ve sıvalar, hidrofobitesi artırılmış betonlar ve su yalıtımı sağlayan beton tasarımlarının geliştirilmesi, yüksek sıcaklığa dayanıklı beton ve harç tasarımları, tarihî yapıların güçlendirilmesi için özel tamir harçlarının geliştirilmesi vb. çalışmalar yapılabilecek.

Bu çalışmaların yanı sıra, sektör paydaşları ile gerçekleştirilen teknik komite toplantıları ve üniversitelerden öğretim üyelerinin katıldığı danışma kurulu toplantıları ile Türkiye Hazır Beton Birliği Beton Araştırma Geliştirme ve Danışma Merkezinde yapılabilecek çalışmaların belirlenmesine başlandı.

Paylaş